Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Uwaga wędkarze!!

Ze względu na kalendarz świąteczny Przewodniczący Sekcji Wędkarskiej w Świdnicy Mateusz Brodzik wyznacza dodatkowy termin wykupu znaczków na rok 2021. Opłaty można dokonać w środę - 30 grudnia 2020 r. w godz. 19.00 - 21.00 w siedzibie Zakładu Usług Komunalnych w Świdnicy ul. Długa 25.
 
 
Przewodniczący Sekcji Wędkarskiej w Świdnicy Mateusz Brodzik informuje, że są już dostępne znaczki wędkarskie na rok 2021. Można za nie płacić w każdy piątek (za wyjątkiem świąt) w siedzibie Zakładu Usług Komunalnych w Świdnicy w godz. 20.00 - 21.00. Na inny termin można się umawiać telefonicznie pod nr tel. 781 440 400 lub 782 674 116.

Kasy krócej czynne

30 grudnia kasy w urzędzie gminy i Zakładzie Usług Komunalnych będą czynne do godz. 13.00, natomiast 31 grudnia będą nieczynne. Natomiast ewidencja ludności i dowody osobiste będą czynne 31 grudnia do godz. 12.00.

W Wigilię urząd i jednostki nieczynne

W czwartek - 24 grudnia br. Urząd Gminy Świdnica oraz jednostki organizacyjne Gminy Świdnica będą zamknięte w zamian za święto przypadające w sobotę – 26 grudnia 2020 r.
 

Mikołaje znowu u Seniorów

18 grudnia br. pracownicy Dziennego Domu Pobytu  Senior+ w Świdnicy odwiedzili swoich podopiecznych z podarunkami bożonarodzeniowymi. Seniorzy byli bardzo szczęśliwi z ponownych odwiedzin Mikołajów i Aniołków. Było dużo radości i wzruszeń.
Z okazji Świat Bożego Narodzenia pracownicy DDP Senior + życzą wszystkim Seniorom z terenu gminy Świdnica przede wszystkim dużo, dużo zdrowia, radosnych i spokojnych Świąt oraz szczęśliwego Nowego 2021 Roku.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Szczepionki przeciwko grypie

W związku z pytaniem dotyczącym szczepień przeciwko grypie, które zostało zadane podczas sesji Rady Gminy Świdnica – 16 grudnia br., publikujemy informację otrzymaną z Przychodni Lekarskiej Panaceum w Świdnicy.
 
W przychodni Panaceum przedmiotowe szczepienia są cały czas realizowane zgodnie  z obowiązującym prawem:
                
1. Szczepionka VaxigripTetra, (zawiesina do wstrzykiwań w ampułko- strzykawce,)
a) jest bezpłatna dla osób 75+
b) odpłatna 50 proc. dla osób 65+
 
2. Szczepionka Fluenz Tetra, (aerozol do nosa, zawiesina)
jest odpłatna 50 proc. dla dzieci w wieku od ukończonego 24 miesiąca życia do ukończonego 60-ego miesiąca życia
 
3. Szczepionka Influvac Tetra, (zawiesina do wstrzykiwań w ampułko- strzykawce)
 
jest odpłatna 50 proc. dla osób w wieku od 18. roku życia do 65. roku życia o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych tj.:
1) po transplantacji narządów,
2) chorujących na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne (w tym cukrzycę), choroby neurologiczne i neurorozwojowe;
3) w stanach obniżonej odporności (w tym po przeszczepie tkanek i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego) oraz u kobiet w ciąży.
 
Biorąc pod uwagę wymienione zapisy, pacjenci zgłaszają się do lekarza w celu uzyskania recepty na szczepionkę. Jednocześnie powszechnie jest wiadomo, że dostęp do szczepionek jest utrudniony, a pozyskanie większych ilości jest wręcz niemożliwe (przychodnia zakupuje je od aptek).
Przychodnia Lekarska Panaceum uzyskała potwierdzenie rejestracji zgłoszenia do udziału w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. O szczegółach szczepień, które mają zostać doprecyzowane do 15 stycznia 2021 r., będziemy Państwa informować.

Rozstrzygnięcie zapytania ofertowego

Rozstrzygnięcie zapytania ofertowego na skład i druk Gazety Gminnej – Biuletynu Mieszkańców Gminy Świdnica znajduje się 

Ulotka dla Seniorów

Na prośbę Przewodniczącej Gminnej Rady Seniorów Bogumiły Hajdasz publikujemy ulotkę w ramach akcji "Seniorze nie daj się oszukać".
Ulotka dla Seniorów

Nagrody rozdane

Sołtysi miejscowości, które wzięły udział w gminnym konkursie na szopkę bożonarodzeniową otrzymali dziś z rąk Przewodniczącego Rady Gminy Świdnica Tomasza Marczewskiego dyplomy i nagrody – świąteczne lasery. Przypomnijmy, że pierwsze miejsce zajęło sołectwo Buchałów, które otrzymało wielką, świąteczną bombkę. Można ją podziwiać na skwerze przy kościele. Jeszcze raz wszystkim gratulujemy!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Komunikat w sprawie przydatności wody do spożycia

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze z dnia 15 grudnia 2020 roku w sprawie przywrócenia przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego w Świdnicy (gm. Świdnica)
zaopatrującego miejscowość Świdnica.

Boże Narodzenie w Raju

W roku 2020 międzynarodowy festiwal muzyki dawnej „Muzyka w Raju” przyjął, nietypową dla siebie, filmową postać. Wszystkie filmy składające się na tę edycję festiwalu prezentowane były w sieci oraz na specjalnych projekcjach w okresie od 7 do 23 sierpnia. W okresie świątecznym, od 24 grudnia do 4 stycznia, cały zestaw filmów będzie można obejrzeć jeszcze raz w Internecie.
 
Zaplanowana na ten rok XVIII edycja festiwalu „Muzyka w Raju” została przełożona na rok 2021. Jednak twórcy tego niezwykłego wydarzenia muzycznego odbywającego się od roku 2003 w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu, a także w innych miejscowościach Ziemi Lubuskiej, w tym również na terenie gminy Świdnica, postanowili zaproponować słuchaczom powrót do koncertów, które miały miejsce na festiwalu w ostatnich latach.
Od pewnego czasu festiwal jest niemal w całości dokumentowany w wielokamerowym zapisie video. Tylko niewielkie fragmenty bardzo bogatego festiwalowego archiwum zostały dotąd udostępnione widzom i słuchaczom. Pandemia spowodowała, że sięgnięcie po koncerty, które nie zostały opracowane okazało się z jednej strony, koniecznością, ale z drugiej, znakomitą okazją, by ponownie posłuchać i obejrzeć wydarzenia, których bezpośrednimi świadkami były jedynie osoby obecne w Paradyżu.
Spośród blisko 150 nagranych koncertów, organizatorzy festiwalu wybrali 19, które zostały po raz pierwszy od czasu rejestracji zmontowane i przygotowane do publicznej prezentacji. Dominują wśród nich programy barokowe, ale nie brak też muzyki renesansowej, średniowiecznej i klasycznej. Filmy nie były nigdy wcześniej prezentowane i miały swoją premierę między 7 a 23 sierpnia. W okresie jesiennym były sukcesywnie udostępniane w całości, a także w formie kompilacji „Brzmienia Raju”.
Zbliżające się święta, które większość z nas spędzi w domu, to doskonała okazja, by powrócić do niezwykłej atmosfery festiwalu uchwyconej i utrwalonej dzięki technice audiowizualnej. Tym bardziej, że nie wszyscy melomani mieli okazję zobaczyć filmy w trakcie ich sierpniowej premiery, a także w czasie jesiennych powtórek.
W związku z tym od 24 grudnia do 4 stycznia „Muzyka w Raju 2020” powróci w pełnym kształcie pod hasłem „Boże Narodzenie w Raju”. To ostatnia okazja, by zobaczyć wszystkie filmy w tym samym okresie.
Szczegółowy plan emisji znajdzie się na stronie internetowej festiwalu: www.muzykawraju.pl., a oglądać je będzie można za pośrednictwem strony internetowej, festiwalowego kanału YouTube oraz festiwalowego profilu w serwisie Facebook.
 
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map