Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Warsztaty pszczelarskie

Kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak kiedyś, a jak dziś pozyskuje się miód pszczeli…? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań uzyskały dzieci z grupy Pszczółek, Słoneczek i Biedroneczek przedszkola gminnego w Świdnicy w czasie trwania warsztatów pszczelarskich w dniu 14 maja 2024 r.
 
Dzieci odwiedzili Panowie z Lubuskiego Związku Pszczelarzy – Pan Bogusław Dubiel i Wojciech Dobicki, którzy przywieźli nie tylko specjalistyczny sprzęt potrzebny w pracy pszczelarza, ale również ….żywe pszczoły, dzięki temu można było poczuć klimat prawdziwej pasieki.
 
Na warsztatach milusińscy pomagali w odwirowaniu miodu z plastrów, a następnie mieli okazję go spróbować. To była prawdziwa gratka dla każdego małego smakosza! Podczas zajęć dzieci miały także możliwość ubrania się w ochronny strój pszczelarza, a także z pomocą Pana Wojciecha przygotować domek dla owadów. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie słoiczek pysznego, słodkiego miodu, który mógł zabrać ze sobą do domu.
 
logotypy do projektu
 
Warsztaty pszczelarskie w przedszkolu gminnym w Świdnicy
Warsztaty pszczelarskie w przedszkolu gminnym w Świdnicy
Warsztaty pszczelarskie w przedszkolu gminnym w Świdnicy

Ogłoszenie o naborze członków Komitetu Rewitalizacji

Wójt Gminy Świdnica ogłasza nabór na członków Komitetu rewitalizacji, zgodnie z procedurą zawartą w uchwale nr LX/438/2023 Rady Gminy Świdnica z dnia 13.12.2023 r. w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji.
Komitet Rewitalizacji stanowi forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami Gminy Świdnica w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji w ramach opracowanego i realizowanego Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Świdnica na lata 2023-2030 oraz będzie pełnił funkcję opiniodawczo- doradczą Wójta Gminy Świdnica  w zakresie rewitalizacji.
 
Otwarty nabór kandydatów na członków Komitetu rewitalizacji będzie trwał od dnia 17 maja 2024 do 10 czerwca 2024 r. włącznie. Zgłoszenia kandydatów na członka Komitetu Rewitalizacji należy dokonać poprzez czytelne wypełnienie formularza poniżej.
 
 
 
 

Gminna Rada Seniorów

Na zaproszenie sołtys Słonego Wandy Ławniczak oraz członkini Gminnej Rady Seniorów Teresy Przykuty, majowe posiedzenie GRS odbył się w Słonem.
Uczestnicząca w posiedzeniu wójt Izabela Mazurkiewicz-Kąkol przedstawiła plany dot. zagospodarowania parkingu przy zalewie w Świdnicy. Ma tam powstać miejsce rekreacji dla Seniorów, również dzięki przekazaniu na ten cel środków finansowych, którymi dysponuje Rada.
Przewodnicząca Rady Seniorów Bogumiła Hajdasz przypomniała, że z panią wójt można się spotkać podczas dyżurów w każdy wtorek w urzędzie gminy.
Rozmawiano również o budżecie Gminnej Rady Seniorów i o kadencji Rady.
Gminna Rada Seniorów
 

Las w słoiku

W dniu 11 maja 2024 r. w sali wiejskiej w m. Koźla odbyły się bezpłatne warsztaty „Las w słoiku” prowadzone przez firmę „ Abrys” z Poznania, podczas których uczestnicy nauczyli się tworzyć swój własny, mały ekosystem. Na miejscu zapewniono wszelkie niezbędne elementy do stworzenia lasu w słoiku – słoik, rośliny (m.in. skrzydłokwiat, fittonia, bluszcz, fikus), ziemię, keramzyt i inne elementy dekoracyjne.
 
W trakcie warsztatów prowadzący przedstawili poszczególne etapy pracy nad leśnym słoikiem, a uczestnicy wykonując swoje miniaturowe lasy nie tylko poszerzyli wiedzę na temat leśnej flory, ale także mieli świetną okazję do rozwoju swoich zdolności manualnych.
 
Każdy uczestnik po zakończonych warsztatach musiał tylko …..wygospodarować wolną przestrzeń na duży słoik by móc zaprosić prawdziwą leśną roślinność do swojego domu.
 
logotypy do projektu WFOŚiGW
 
Dzieci z Koźli stworzyły swój las w słoiku
Dzieci z Koźli stworzyły swój las w słoiku

Komunikat ZUK

Zakład Usług Komunalnych informuje, że w związku z planowanymi pracami przy odcięciu wodociągu w ul. Mieszka I w dniu 14.05.2024 r. (wtorek) od godz. 8.00 do godz. 15.00, nastąpi przerwa w dostawie wody w dolnej części miejscowości Świdnica od skrzyżowania ul. Długiej z ul. Wypoczynek i od końca ul. Ogrodowej. Uwaga godziny przywrócenia dostawy wody mogą zostać wydłużone. 
W związku z powyższym po wznowieniu dostawy mogą wystąpić chwilowe zabrudzenia wody.
 
Za utrudnienia przepraszamy.  

”Drugie życie ubrań…” - warsztaty dla dzieci w świdnickiej szkole

8 i 10 maja br w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy odbyły się warsztaty pt. ” Drugie życie ubrań…” organizowane w ramach dotacji otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w ramach Programu Priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, „ Ochrona Środowiska, gospodarka wodna i zrównoważony rozwój – Edukacja proekologiczna w Gminie Świdnica”.
 
Celem warsztatów było przybliżenie jego uczestnikom pojęcia recyklingu i upcykligu. Oczywiście nie da się ukryć, że zarówno upcykling, jak i recykling, to forma odzysku. Warto podkreślić jednak, że w trakcie tego pierwszego procesu dochodzi do nadania zupełnie nowej wartości, często też użyteczności, nie jest możliwe w przypadku drugiego procesu. Upcykling odzieży to w skrócie nadanie ubraniom większej wartości, niż posiadały przed upcyklingiem.
Do najważniejszych zalet upcyklingu i recyklingu odzieży należą m.in.:
➡️ ograniczenie ilości odpadów tekstylnych oraz minimalizowanie ich dalszej produkcji,
➡️ zmniejszenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla,
➡️ pomoc charytatywna oraz wsparcie osób potrzebujących poprzez przekazywanie i edukowanie na temat ponownego wykorzystania materiałów.
 
Nic dziwnego, że upcykling odzieży cieszy się coraz większą popularnością, gdyż w ten sposób nie tylko ograniczasz ilość powstałych odpadów i dbasz o środowisko naturalne, ale także wykazujesz się kreatywnością i zaradnością. Upcykling to same korzyści!
Zgodnie z ideą upcyklingu uczniowie klas I – III wykonali fantastyczne dekoracje w formie wianków, wieńców czy też łapaczy snów z resztek materiału, włóczki czy kolorowych tasiemek z wykorzystaniem metalowych wieszaków i styropianowych obręczy. Podczas warsztatów dzieci nie tylko wykazały się wiedzą na temat odzysku odpadów, ale także ogromną kreatywnością i zaangażowaniem przy tworzeniu swoich prac. Jednocześnie młodzi uczestnicy warsztatów fantastycznie ze sobą współpracowali i wzajemnie sobie pomagali przy pracy. Powstały niezwykłe, wielobarwne kompozycje czego potwierdzeniem są poniższe zdjęcia.
 
logotypy Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 
”Drugie życie ubrań…” - warsztaty dla dzieci w świdnickiej szkole
”Drugie życie ubrań…” - warsztaty dla dzieci w świdnickiej szkole
”Drugie życie ubrań…” - warsztaty dla dzieci w świdnickiej szkole

Przedsionek Raju

Już dzisiaj zapraszamy Państwa na koncert z cyklu "Przedsionek Raju", który odbędzie się 22 maja w letnickim Zborze. Podczas koncertu zanurzymy się w muzykę Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Händla w wykonaniu zespołu Green Kore, Marty Krysiak - sopran, Jesenki Balic Zunic - skrzypce oraz Joanny Boślak-Górniok - klawesyn. Jest to już jedno z ostatnich wydarzeń, które odbędzie się w tym roku w Zborze przed planowanym remontem. 
 
Wstęp wolny. Zapraszamy!
 
Plakat promujący koncert z cyklu "Przedsionek Raju"

Bezpłatne badanie wzroku

Zapraszamy na bezpłatne badanie wzorku.
 
Plakat promujący bezpłatne badanie wzroku

Awaria rejestrów państwowych

W związku z trwającą awarią i brakiem dostępu do rejestrów państwowych, dokonanie czynności związanych z przyjmowaniem wniosków o dowód osobisty, odbiór dowodów osobistych, spraw dot. zameldowań i wymeldowań oraz wydaniem zaświadczeń o prawie do głosowania jest niemożliwe. O usunięciu awarii niezwłocznie Państwa poinformujemy.

Dodatkowo wyjaśniamy, że wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy.
Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.   

Gazeta Gminna

Majowy numer Gazety Gminnej poleca się do czytania: https://swidnica.zgora.pl/system/obj/5451_Swidnica_04.pdf
1 2 3 4 5 6 ... 280
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map

Kontakt - stopka

Gmina Świdnica

URZĄD GMINY ŚWIDNICA
 
ul Długa 38
66-008 Świdnica
+48 68 327 31 18
+48 68 327 31 15    
 fax: +48 68 327-31-27
 www.bip.swidnica.zgora.pl
Urząd czynny w godz.:
pn. 7:00-16:00
wt.- czw. 7:00-15:00
pt. 7.00-14.00
Nr konta bankowego:
PKO BP S.A. I Oddział w Zielonej Górze
93 1020 5402 0000 0902 0027 6626
 
 
więcej