Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Boże Narodzenie w Raju

  • 15-12-2020
W roku 2020 międzynarodowy festiwal muzyki dawnej „Muzyka w Raju” przyjął, nietypową dla siebie, filmową postać. Wszystkie filmy składające się na tę edycję festiwalu prezentowane były w sieci oraz na specjalnych projekcjach w okresie od 7 do 23 sierpnia. W okresie świątecznym, od 24 grudnia do 4 stycznia, cały zestaw filmów będzie można obejrzeć jeszcze raz w Internecie.
 
Zaplanowana na ten rok XVIII edycja festiwalu „Muzyka w Raju” została przełożona na rok 2021. Jednak twórcy tego niezwykłego wydarzenia muzycznego odbywającego się od roku 2003 w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu, a także w innych miejscowościach Ziemi Lubuskiej, w tym również na terenie gminy Świdnica, postanowili zaproponować słuchaczom powrót do koncertów, które miały miejsce na festiwalu w ostatnich latach.
Od pewnego czasu festiwal jest niemal w całości dokumentowany w wielokamerowym zapisie video. Tylko niewielkie fragmenty bardzo bogatego festiwalowego archiwum zostały dotąd udostępnione widzom i słuchaczom. Pandemia spowodowała, że sięgnięcie po koncerty, które nie zostały opracowane okazało się z jednej strony, koniecznością, ale z drugiej, znakomitą okazją, by ponownie posłuchać i obejrzeć wydarzenia, których bezpośrednimi świadkami były jedynie osoby obecne w Paradyżu.
Spośród blisko 150 nagranych koncertów, organizatorzy festiwalu wybrali 19, które zostały po raz pierwszy od czasu rejestracji zmontowane i przygotowane do publicznej prezentacji. Dominują wśród nich programy barokowe, ale nie brak też muzyki renesansowej, średniowiecznej i klasycznej. Filmy nie były nigdy wcześniej prezentowane i miały swoją premierę między 7 a 23 sierpnia. W okresie jesiennym były sukcesywnie udostępniane w całości, a także w formie kompilacji „Brzmienia Raju”.
Zbliżające się święta, które większość z nas spędzi w domu, to doskonała okazja, by powrócić do niezwykłej atmosfery festiwalu uchwyconej i utrwalonej dzięki technice audiowizualnej. Tym bardziej, że nie wszyscy melomani mieli okazję zobaczyć filmy w trakcie ich sierpniowej premiery, a także w czasie jesiennych powtórek.
W związku z tym od 24 grudnia do 4 stycznia „Muzyka w Raju 2020” powróci w pełnym kształcie pod hasłem „Boże Narodzenie w Raju”. To ostatnia okazja, by zobaczyć wszystkie filmy w tym samym okresie.
Szczegółowy plan emisji znajdzie się na stronie internetowej festiwalu: www.muzykawraju.pl., a oglądać je będzie można za pośrednictwem strony internetowej, festiwalowego kanału YouTube oraz festiwalowego profilu w serwisie Facebook.
 
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją