Kalendarz wydarzeń



Wybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

W Słonem powstanie integracyjny plac zabaw

  • 28-12-2023
W dniu 19 grudnia 2023 r.  pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Gminą Świdnica została zawarta umowa nr PPC/000001/04/D
o dofinansowanie projektu w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.
Przedmiotem umowy jest dofinansowanie ze środków PFRON w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna” projektu pod nazwą: „Integracyjny plac zabaw w m. Słone, gmina Świdnica” - Moduł C: utworzenie dostępnych lub poprawa dostępności placów zabaw przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, organizacje pozarządowe.
Okres realizacji umowy: 19.12.2023 r. - 01 grudnia 2024 r. Okres trwałość projektu to 10 lat od dnia zakończenia inwestycji.
 
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 608 384,30 zł. PFRON dofinansuje realizację projektu do łącznej wysokości 486 384,30 zł, co stanowi 80% wartości inwestycji.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia i umożliwienie dzieciom niepełnosprawnym, aktualnie wykluczonym, zabawy na placu zabaw na równi z dziećmi zdrowymi. Zabawa na placu zabaw powinna być dostępna dla każdego dziecka bez względu na stopień sprawności. Celem projektu jest utworzenie placu zabaw wyposażonego w urządzenia atrakcyjne i przeznaczone dla obu tych grup użytkowników tak, aby żadna z nich nie była wykluczona. Plac zabaw będzie integracyjnym i ogólnodostępnym placem zabaw i będą mogły z niego korzystać wszystkie dzieci.
Budowa integracyjnego placu zabaw zapewni realizację kilku istotnych celów:
- wspomaganie rozwoju dzieci,
- integrację dzieci niepełnosprawnych z dziećmi pełnosprawnymi,
- wychowanie w duchu tolerancji i uwrażliwienie na potrzeby innych, lekcja empatii, nauka o równości i szacunku dla osób z niepełnosprawnościami,
- urozmaicenie form wolnego czasu,
- integrację lokalnej społeczności oraz społeczności sąsiednich miejscowości.
 
Projekt jest odpowiedzią na potrzeby wynikające z informacji o braku dostępności.
Zaplanowane w projekcie działania w zakresie poprawy dostępności architektonicznej to rozwiązania uniwersalne, uwzględniające potrzeby różnych grup odbiorców, w tym tych ze specjalnymi potrzebami. Realizacja projektu odpowiada na zidentyfikowane potrzeby w zakresie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej.
W ramach projektu planowane są takie działania jak: demontaż zniszczonej nawierzchni, wykonanie ścieżek i chodników z kostki betonowej dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności o szerokości min. 150 cm oraz nawierzchni placu zabaw z płyt gumowych systemowych typu EPDM,  naprawa zniszczonych 2 biegów schodów zewnętrznych prowadzących z budynku szkoły i przedszkola bezpośrednio na plac zabaw oraz zakup urządzeń na plac zabaw. Urządzenia te będą dedykowane osobom o różnym poziomie funkcjonowania– dla osób o większych umiejętnościach motorycznych przewidziano zestaw zabawowy, zjazd, a dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszającym się na wózku - piaskownicę, trampolinę, ławki sensoryczne, bujak i huśtawkę gniazdo Poprzez zastosowanie grafiki dotykowej, tłoczeń oraz rysunków wypukłych, montaż elementów wykorzystujących pudła rezonansowe, wytwarzających drgania i fale akustyczne urządzenia będą dostępne dla OzN narządu słuchu i wzroku. W projekcie uwzględniono nasadzenia drzew i krzewów, lokację drewnianych ogródków. Zieleń umili czas spędzony na zabawie i dodatkowo odegra rolę edukacyjną.
Plac będzie ogrodzony, nie zamykany, wszyscy bez ograniczeń będą mogli z niego korzystać.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją