Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Lübbenau

Lübbenau

  • 17-09-2018
20.09.2012 
Kontakty Świdniczan z Niemcami, byłymi mieszkańcami Świdnicy, sięgają lat 60-tych. Oficjalne kontakty władz samorządowych naszej gminy z sąsiadami zza Odry datują się od 2000 roku, kiedy Świdnicę odwiedziła grupa ok. 70 dawnych mieszkańców naszej gminy. Od tej pory wielokrotnie spotykaliśmy się w mniejszych lub większych gremiach, w Polsce i w Niemczech.

W ramach polsko-niemieckiej współpracy odbyło się wiele wspólnych imprez - kulturalnych, towarzyskich i sportowych. W roku 2002 Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Świdnica oraz samorząd gminny zorganizowali wystawę malarstwa Günthera Rechna, który wraz z przyjaciółmi uczestniczył w imprezach organizowanych w ramach obchodów Dni Ziemi Świdnickiej, w 2004 roku okazją do spotkania były Plenery artystyczne w Letnicy, a także Polsko-niemieckie spotkania rycerskie w Letnickim Majątku Artystycznym.
 
Przypieczętowanie nieformalnego do tej pory „związku” obu gmin Świdnica i Lübbenau /Spreewald odbyło się w dniu 21.10.2005 roku, kiedy obie strony, reprezentowane przez Wójta Adama Jaskulskiego ze Świdnicy oraz Burmistrza Helmuta Wenzela z Lübbenau/Spreewald podpisały umowę partnerską. Uroczystość odbyła się w ratuszu miasta Lübbenau.
Współpraca z miastem Lubbenau należy do najaktywniejszych. Wspólnie realizujemy zadania skierowane do dzieci i młodzieży – zawody sportowe, występy artystyczne, warsztaty artystyczne, oraz dorosłych mieszkańców  –  koncerty, wystawy malarskie, zawody wędkarskie…
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją