Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

HENRYK KRAKOWIAK

Henryk Krakowiak

  • 05-07-2019
Henryk Krakowiak (ur. w 1941 r.)
 
 
Artysta plastyk, twórca i animator kultury, autor znakomitych dzieł malarskich. Urodził się w Bydgoszczy w roku 1941. W latach 1961-67 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, specjalizując się jednocześnie w zakresie ceramiki i pedagogiki. Dyplom uzyskał w 1967 roku u prof. Krystyny Studnickiej i prof. Hanny Żuławskiej.
 
Karierę zawodową rozpoczynał tuż po studiach w domu kultury we Wschowie. Następnie przez 9 lat był plastykiem w Słubicach, po czym w 1978 roku zamieszkał  w letnickim pałacu. Obecnie mieszka w Świdnicy, w której tworzy do dziś.
Aktualnie jest animatorem kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy. Jego działalność animacyjna polega na prowadzeniu zajęć artystycznych dla wszystkich grup wiekowych oraz edukacji malarskiej i ceramicznej. Prowadzi profesjonalne warsztaty malarskie dla grupy Astry ze Świdnicy oraz zajęcia ceramiczne dla wszystkich grup wiekowych. Jest projektantem i konsultantem przy tworzeniu dekoracji, artystycznych form przestrzennych oraz materiałów promocyjnych w gminie Świdnica.
 
Henryk Krakowiak jest autorem dzieł malarskich, które prezentowane były na wielu wystawach w Europie. Jego obrazy znajdują się w publicznych zbiorach, np. w Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie, Włoszech i USA. Tworzy także projekty scenograficzne imprez, mozaiki czy też rzeźby i instalacje plenerowe. Sztuka użytkowa jest dopełnieniem jego pasji malarskiej. Najbardziej podziwianą instalacją w jego wykonaniu jest aranżacja Zboru w Letnicy na koncert Chrisa Jaggera.
 
W swoim dorobku artystycznym posiada również wielkoformatowe mozaiki, które ozdabiają lokalne budynki i znane miejsca w Polsce. Najbardziej rozpoznawalne dzieła to: mozaika ukazująca Gagarina na Uniwersytecie Zielonogórskim, mozaika – Ojca Pio wykonana dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mozaika „Słońce” na ścianie budynku w Letnicy, fontanna ukazująca cztery żywioły w Letnicy, mozaika z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Świdnicy, mozaika w kaplicy cmentarnej w Świdnicy ukazująca Jezusa Chrystusa.
 
Artysta jest Honorowym Obywatelem gminy Świdnica, któremu kilkukrotnie przyznano Nagrodę Kulturalną Gminy Świdnica, nagrodę Prezydenta Zielonej Góry oraz Wojewody Lubuskiego. Jest również członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Zielonogórski, a także lokalnych stowarzyszeń funkcjonujących w gminie Świdnica. Za swoją twórczość i osiągnięcia został wpisany do encyklopedii „Who is who w Polsce” – zbiór biografii osobistości ze wszystkich dziedzin życia publicznego: gospodarki, polityki, nauki, kultury i sztuki. Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świdnica przyznano Henrykowi Krakowiakowi 30 grudnia 2004 r. (Uchwała Rady Gminy Nr IX/56/04).
 
2 sierpnia 2021 roku Wójt Gminy Świdnica wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury wystąpili do Wojewody Lubuskiego o przyznanie Henrykowi Krakowiakowi odznaczenia państwowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal ten przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla osób wyróżniających się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.  
Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i decyzją wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego Panu Henrykowi Krakowiakowi  przyznano srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Warto wspomnieć, że rok 2021 był rokiem szczególnym w życiu oraz w dorobku zawodowym Pana Henryka Krakowiaka. W 2021 roku obchodził 80 urodziny oraz jubileusz 35-lecia pracy zawodowej. Zaś w roku2022 pan Henryk Krakowiak obchodzi jubileusz 55- lecia pracy artystycznej.
 
 W 2022 roku ramach projektu „ Rewitalizacja parku przy Zborze Poewngelickim” w ramach zadania „ Odnowa i uatrakcyjnienie parku przy Zborze Poewangelickim w Letnicy- etap I”  był twórcą muralu z mozaiki z motywem muzycznym
(symbol liry) , aby jeszcze bardziej podkreślić  wartości tego miejsca:
1) dawniej - Kościół Poewangelicki – lira była atrybutem Dawida, któremu przypisywano autorstwo psalmów.
2) dziś - Lira symbolizuje pieśń, muzykę, koncert, harmonię, wiatr, miłość, przyjaźń, wróżbę, lirykę, poezję, taniec, mądrość, intelekt, realizm, umiarkowanie, obłaskawienie, kontemplację.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją