Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeń



Wybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Już 8 maja Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy rozpoczyna XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W programie moc atrakcji!
Spotkania z artystami, promocje wydawnicze, seanse filmowe, a także otwarty happening pod chmurką dla wszystkich mieszkańców gminy Świdnica!
 
Zapiszcie się na profilu Gminnego Ośrodka Kultury i bądźcie na bieżąco z newsami! 
 
 

Chillout Balance na trawce

 
Dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza Arkadiusz Michalak, Wójt Gminy Świdnica Krzysztof Stefański oraz Funfit II zapraszają na pełen harmonii i równowagi event pt. Chillout Balans. W sobotę – 11 maja br., od godz. 10.00 na trawce przy muzeum w Świdnicy (a w razie deszczu w murach muzeum). Będzie pilates, joga, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, zdjęcia i nagrody. Zapisy w recepcji klubu Funfit II przy ul. Sulechowskiej 41 lub pod nr tel. 609 515 203. Organizatorzy zapewniają sprzęt potrzebny do ćwiczeń.
 

4 maja - Dzień Strażaka

Cyfrowa majówka

Konkurs „Cyfrowa Majówka” dla wszystkich – od szkół po osoby prywatne.

Jesteśmy od 15. lat w Unii Europejskiej

Dziś mija 15 lat od dnia wjścia Polski do Unii Europejskiej. W roku 2004 staliśmy się integralną częścią Zjednoczonej Europy. Swoimi refleksjami w związku z tą rocznicą podzielił się wójt Krzysztof Stefański:
 
Wieczorem, 30 kwietnia roku 2019 wspominam dzień, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. 30 kwietnia 2004 r. razem ze szpadzistami Flesza Świdnica, w czasie trwającej w Poznaniu olimpiady młodzieży poszliśmy na wielką imprezę. Polska wchodziła do Unii Europejskiej. Był tłok, niektórzy się w nim pogubili. Trwał koncert Perfectu, a jak pewnie większości wiadomo, ich utwory idealnie nadają się do słuchania w wyjątkowych chwilach. Zabrzmiało Chcemy być sobą, rozbłysły fajerwerki…
Z jednej strony radość, że wreszcie Polska jednoczy się z krajami Europy na równych prawach, że po prostu będziemy mogli więcej. Z drugiej strony obawa – trochę przed nowym, trochę przed tym, co Unia będzie chciała w zamian.
W 2004 byłem nauczycielem języka polskiego. Wtedy zaczynała się zmieniać moja świdnicka szkoła Powstawała jej nowa część - gimnazjum, w nim nowoczesne gabinety, także mój polonistyczny, nr 34 – znakomicie wyposażony. Prawdziwa sala multimedialna. Wkrótce obok szkoły wyrosła hala sportowa – właśnie z unijnym wsparciem, budowana z myślą o rozwoju świdnickiej szermierki, którą przecież przez lata współtworzyłem. Miałem zaszczyt prowadzić uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w chwili rozpoczęcia budowy tego obiektu.
Byłem świadkiem i uczestnikiem ogromnych zmian, gdy zacząłem pracować w samorządzie gminnym. Od mojej Świdnicy rozpoczęła się budowa sieci kanalizacyjnej z oczyszczalnią ścieków. Rozkopy obejmowały po kolei wszystkie gminne wsie. Wkrótce woda w świdnickim strumyku stała się przejrzysta, a my mówiliśmy: jest komfortowo – jak w mieście. Powstała piękna sala w Radomi, inne odzyskiwały blask, powstały place zabaw i boiska sportowe.
Wspominam moje projekty z udziałem naszych mieszkańców i partnerów z Niemiec. Wiosna w malarstwie razem z mistrzem Krakowiakiem, seniorami i z dziećmi, eksperymentalne warsztaty ceramiczne w Letnicy z wypalaniem w piecu, który skonstruowaliśmy razem z Łukaszem i Henrykiem. Z kulinarnych warsztatów zapamiętałem niemieckie pączki serowe, a w roku 2015 uzdolnione dzieciaki we wnętrzu GOK-u zbudowały wiejską zagrodę. Pamiętam też, jak niesiony duchem europejskim uparcie szlifowałem swój angielski…
Z dzisiejszej perspektywy widzę, jak ważne to były lata, które mijały i wydarzenia, które następowały rok po roku. Otwarta, przyjazna Europa, o którą pokolenia Polaków walczyły przez większą część XX wieku, stała się częścią naszej rzeczywistości tak oczywistą, że niezauważalną i traktowaną przez młode pokolenia Polaków jako obowiązujący standard.
I to jest nasze, moje także, wielkie zwycięstwo, o którym z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej przypominam dziś. Możemy żyć normalnie – bez granic wyznaczanych przez mapy i rozmaite trudne do zaakceptowania ideologie. To powód do dumy.
 
 

Życzenia z okazji Święta Strażaków

Z okazji Dnia Strażaka w urzędzie gminy odbyło się spotkanie z przedstawicielami jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Koźli, Letnicy i Świdnicy. Obecni byli prezesi: OSP Koźla – Jan Januszewski, OSP Świdnica – Jolanta Madej, OSP Letnica – Dorota Cymbała oraz naczelnik OSP w Świdnicy Bogdan Walkowiak. Wójt Krzysztof Stefański na ich ręce przekazał życzenia wszystkim strażakom z gminy Świdnica, wręczył drobne upominki, a potem w przyjaznej atmosferze rozmawiano o istotnych dla jednostek sprawach.
 
 
 
 
 
 
 

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej

Niech powieje biało-czerwona flaga
 
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej – święto ustanowione w roku 2004 r. ustawą Sejmu RP.
 
Głosy na temat słuszności Dnia Flagi są podzielone. Bo jedni mówią, że to „zapchajdziura” pomiędzy 1, a 3 maja i że trzeba było coś wymyślić, żeby było wolne ciągiem. Inni z kolei uważają, że fladze, jako jednemu z symboli państwowych i oficjalnemu znakowi symbolizującemu suwerenność państwa to święto się po prostu należy. Na szczęście nikt nikogo nie zmusza, ani do wywieszania flagi przed domem, ani do noszenia kotylionów czy wstążek przy ubraniu. Chcesz to celebrujesz, nie chcesz – nie krytykuj.
 
Dlaczego akurat 2 maja?
 
Wg dostępnych powszechnie źródeł są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. To właśnie tego dnia w 1945 roku zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.
 
Skąd się wzięło Święto Flagi?

Wszystko zaczęło się 15 października 2003 r., kiedy do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt. Postulował zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz ustanowienie Dnia Flagi RP. W toku prac legislacyjnych Senat w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. zaproponował poprawki m.in.: zastąpienie Dnia Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Mówiono też, że przeważył argument historyczny.
Ale powody ustanowienia święta były też czysto praktyczne. Zgodnie z polskim prawem, flagi państwowe nie mogą wisieć na budynkach bez powodu. W związku z tym 2 maja powinno się je było zdejmować po obchodach 1 maja, by znów wywiesić na 3 maja. Ustawodawca usankcjonował więc ten stan rzeczy.
 
Jak właściwie obchodzić to święto?
 
Przede wszystkim powinno się wywiesić na domu flagę państwową. Do ubrania możemy przypiąć kokardę lub biało-czerwony kotylion. Jeżeli wieszamy flagę przy drzewcu pamiętajmy, że kolor biały musi być bliżej drzewca.
 
Dlaczego flaga jest biało-czerwona?
 
Barwy flagi zostały wzięte z herbu Królestwa Polskiego, którym był biały orzeł na czerwonej tarczy. Nie brakuje też legend na temat pochodzenia tych kolorów. Jedna z najpopularniejszych opowiada o Lechu, Czechu i Rusie. Lech - mityczny założyciel naszego narodu, miał zobaczyć pięknego białego orła na tle czerwonego zachodzącego słońca. Heraldycy dodają, że biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność.
 

228 rocznica

List świdnickich absolwentów

Zmiany w kursowaniu autobusów

W związku ze znikomym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Świdnica wewnętrznymi kursami autobusów na linii: Lipno - Świdnica – Lipno oraz Drzonów-Świdnica-Drzonów, które odbywały się we wtorki i czwartki informujemy, że kursy te od dnia 1 maja zostają zawieszone. Natomiast od  7 maja będzie kursował dodatkowy autobus od poniedziałku do piątku o godz. 17.30 na trasie Zielona Góra – Drzonów.
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map